شکلات

اشتراک گذاشته شده با :

مریم امیری

طرز تهیه دسر شکلات و موهیتو
طرز تهیه دسر شکلات و موهیتو
آشپزباشی - مریم امیری طرز تهیه دسر شکلات و موهیتو شیر و شکر را در ظرف مناسبی بریزید و روی حرارت قرار دهید. آن‌گاه برگ‌های  تازه نعنا را بشوئید و در تنظیف بپیچید و آن را درون  شیر بگذارید. سپس مخلوط فراهم کرده را 5 دقیقه بجوشانید و بعد  تنظیف حاوی نعنا را از شیر درآورید و دور بیاندازید. حالا ظرف را از روی حرارت بردارید و بلافاصله شکلات سفید را به آن افزوده و هم بزنید. اکنون خامه و آب لیموترش را نیز درون این مخلوط بریزید. اینک پودر ژلاتین را  روی آب بپاشید و آن را به روش بن‌ماری (حرارت غیر مستقیم) حل کنید. سپس محلول ژلاتین را به مایه فراهم کرده بیفزائید و مخلوط کنید. آن‌گاه خامه فرم گرفته و شربت غلیظ موهیتو  را نیز به آن افزوده و هم بزنید تا مایه صاف و یکنواختی حاصل شود. حالا در صورت دلخواه می‌توانید چند قطره رنگ سبز خوراکی به دسر بیفزائید. آن‌گاه صفحه سیلیکونی مخصوص را در قالب لوف به گنجایش 1 لیتر قرار دهید و دسر را در آن بریزید و 24 ساعت در فریزر نگه دارید. آن‌گاه دسر را از قالب جدا کنید و برای پذیرائی، در ظرف زیبایی قرار دهید و با برگ نعنا و لیمو ترش بیارایید. یادآوری: شربت موهیتو را از سوپرمارکت‌ها تهیه کنید.

فاج رز و شکلات سفید
فاج رز و شکلات سفید
آشپزباشی - مریم امیری قالب مربع را به اندازه 15 سانتیمتر، چرب کنید و با کاغذ روغنی بپوشانید. به گونه‌ایکه کاغذ از لبه‌های قالب بالاتر قرار بگیرد. آن‌گاه، شکر، شکلات، گلوکز، خامه و شیر را در ظرف مناسبی بریزید و روی حرارت قرار دهید تا شکر حل شود و مایه فاج را به مدت تقریبی 10 دقیقه، بجوشانید تا دمایش به 116 درجه سانتیگراد برسد . سپس ظرف را از روی حرارت بردارید و کره را به آن بیفزائید. حالا 20 دقیقه فاج را کنار بگذارید تا اندکی خنک شود و بعد اسانس و خلال پسته را افزوده و مخلوط کنید. اکنون مایه فراهم کرده را در قالب بریزید و 3 ساعت در دمای محیط نگه دارید. آن‌گاه فاج را از قالب درآورید و به مکعب‌های 2 سانتیمتری برش دهید.
شکلات زنجفیلی
شکلات زنجفیلی
ماهنامه آشپزباشی - مریم امیری گلوکز و خامه را در ظرف مناسبی بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید تا گلوکز در خامه حل شود و خامه نیز داغ شود. آن‌گاه ظرف را از روی حرارت بردارید و شکلات شیری خرد کرده را بیفزائید و هم بزنید تا شکلات آب شود. سپس پودر شکر، کره و زنجفیل را اضافه کنید و مایه فراهم‌کرده را در یخچال بگذارید تا سفت شود. اکنون هر بار به اندازه یک قاشق سوپخوری از این مایه را بردارید و به شکل توپ درآورید و در شکلات سفید رنده کرده بغلتانید. سپس اندکی پودر کاکائو روی شکلات‌ها الک کنید و برای پذیرائی در ظرف مناسبی بچینید.
موس شکلات سفید
موس شکلات سفید
ماهنامه آشپزباشی - مریم امیری خامه را روی حرارت ملایم قرار دهید تا گرم شود. آن‌گاه شکلات سفید را به آن بیفزائید و مخلوط کنید و از روی حرارت بردارید. سپس پودر ژلاتین را روی آب بپاشید و آن را به روش بن‌ماری حل کنید (روی حرارت بخار آب جوش). حالا محلول ژلاتین را به مخلوط خامه و شکلات افزوده و مخلوط نمائید. اکنون خامه و کرمفیل شیر را با هم مخلوط کنید و با همزن برقی بزنید تا صاف و یکدست شود و بعد آن را به مایه فراهم کرده بیفزائید و مخلوط سازید. اینک این مایه را در قالب‌های سلیکونی کوچک با گنجایش 150 میلی‌لیتر بریزید و یک شب در فریزر نگه دارید. حالا دسر را از قالب درآورید و در صورت دلخواه، رویش را با اسپری مخصوص، مخملی کنید و با بریلو بیارائید.
شیرینی برشی گردو و شکلات
شیرینی برشی گردو و شکلات
آشپزباشی – مریم امیری   قالبی به اندازه‌ 20 × 30 سانتیمتر را چرب کنید. کره، شکر و وانیلین را در ظرف مناسبی بریزید و روی حرارت قرار دهید تا مایه‌ صاف و یکدستی حاصل شود ولی نجوشد. آن‌گاه گردو و بیسکویت را بیفزائید. حالا نصف مواد را در قالب بریزید و کاملاً بفشارید. مخلوط شکلات و کره‌ بادام ‌زمینی را روی مایه بریزید. مابقی مواد را نیز روی آن بدهید و کاملاً بفشارید و بمدت 12 ساعت در یخچال نگه‌دارید تا شیرینی ببندد.  اینک آن را به اندازه‌های دلخواه برش دهید و برای پذیرائی در ظرف زیبائی بچینید.